Co warto wiedzieć o pizzy


Prawdziwa, włoska pizza… jedyna, jaką serwujemy w naszej pizzerii w Krakowie na Starym Mieście! W tym miejscu pragniemy podzielić się z Tobą kilkoma „tajnikami”, które przesądzają o jej ostatecznym smaku i tym, jak reaguje z Twoim podniebieniem oraz żołądkiem!

Wszystko rozpoczyna się od… ciasta

Sekretem włoskiej pizzy pozostaje zawsze jej ciasto. Z czego robimy zatem ciasto do naszych pizz? Podstawę stanowi tradycyjna, włoska mąka typu 00, którą charakteryzuje wysoki stopień zmielenia. Do tego woda, oliwa oraz niewielka ilość suchych drożdży. Bez jakichkolwiek konserwantów, aromatów, czy ulepszaczy smaku! Same proste, podstawowe składniki, których na co dzień używamy w kuchni.

 

Ciasto dojrzewające – gwarancja nie tylko smaku

Ciasto do pizzy to ciasto, które musi dojrzeć. Dojrzewanie odnosi się tutaj bezpośrednio do drożdży, których zadaniem jest rozkład znajdującej się w mące skrobi oraz struktur białka na cukry proste. Proces ten inaczej nazywa się także fermentacją (fermentacja alkoholowa i fermentacja kwasu mlekowego). Fermentujące drożdże odżywiają się następnie tak „pozyskanymi” cukrami prostymi, co prowadzi do wytwarzania dwutlenku węgla. W efekcie tych działań ciasto w naturalny sposób zwiększa swoją objętość i zaczyna być „pompowane”.
Co daje fermentacja? Przede wszystkim smak. Dojrzewające ciasto stopniowo uwalnia większą głębię i złożoność wyczuwalnych nut smakowych. To z kolei przekłada się bezpośrednio na jeszcze lepsze doznania dla Twojego podniebienia. Nie chodzi jednak tylko o sam smak, ale i… lekkostrawność! Pamiętaj, że im dłuższy okres fermentacji i leżakowania, tym też pizza staje się lżejsza, łatwiejsza w trawieniu oraz mniej obciążająca żołądek. Nie musisz obawiać się zatem niepożądanego uczucia ciężkości lub wzdęć!
Ile w takim razie powinno trwać dojrzewanie ciasta do pizzy? Nasze ciasto dojrzewa przez 24 godziny, co jest optymalnym czasem do uzyskania pożądanych rezultatów.

Pizza włoska – czy tylko okrągła?

W naszej krakowskiej pizzerii serwujemy tradycyjną, okrągłą pizzę na cienkim cieście z porcji ciasta wynoszącej 250 g. Co ważne, podczas wyrabiania nie rozciągamy masy ani nie wałkujemy jej, w ten sposób zapewniając ciastu odpowiednie warunki do wzrostu. Wpływa to także na chrupkość naszej pizzy, a zarazem jej pożądaną miękkość w środku oraz puszyste brzegi.
P.S. Pizza włoska nie zawsze musi być okrągła! Inny kształt nie czyni jej „mniej włoską”. W niektórych regionach we Włoszech możesz natknąć się na pizzę kwadratową lub prostokątną.

Co na włoską pizzę?

Tylko świeże, sezonowe warzywa, w szczególności pomidory, oliwki, pieczarki, papryczki, a także szynki i sery! Zaopatrujemy się przede wszystkim w klasyczne, włoskie produkty, takie jak szynka cotto, prosciutto crudo, czy parmezan grana padano. Współpracujemy również z lokalnymi, krakowskimi dostawcami, dzięki którym możemy serwować naszym klientom składniki najlepszej jakości w odpowiednich ilościach. Do tego świeże zioła, które doskonale wzbogacają, podkreślają smak i aromat każdej pizzy. U nas zjesz zarówno pizzę „mięsną”, jak i wegetariańską. Nie zapominamy przy tym o najmłodszych, dla których przygotowaliśmy specjalne menu dziecięce. Znalazła się w nim oczywiście pizza!